Rychlé dotazy:

Telefon: +84912250840
Email: info@cestovani-vietnamem.cz

     

Zajistíme vám také
Víza do vietnamu

zobrazit více
 

Saigon

Thành phố Hồ Chí Minh

Ho Chi Minhovo Město, dříve též známé jako Saigon (dále jen Saigon) je vedle Hanoje nejvýznamnějším vietnamským městem. Oproti Hanoji je to velmi dynamické a rychle se měnící moderní město. Od roku 1956 až do 1975 byl Saigon dokonce hlavním městem Vietnamu. Dnes je hlavním městem obchodu, hlavně po roce 1986 po ekonomických reformách se projevuje prudký růst doprovázený výstavbou nových výškových budov, hotelů, včetně nejrůznějších neduhů velkoměsta jako je nárůst dopravy a znečištění.Ve skutečnosti není Saigon ani městem, ale spíše provincií rozkládající se mezi Jihočínským mořem a Kambodžou. Město je opředeno mnoha řekami, vodními toky a kanály. Největší řekou je řeka Saigon. Saigonský přístav, známý od roku 1862, je přístupný pro lodi do 30000 tun, což je pro vnitrozemský přístav vzácnou předností. Podnebí je tu obecně horké a vlhké. Existují tu dvě markantní roční období - období dešťů od května do listopadu a období sucha od prosince do dubna. Průměrná roční teplota se pohybuje kolem 27°C. Největší horko je v dubnu a nejchladnější je prosinec. Celý rok je však poměrně teplo. Již před několika sty lety byl Saigon obchodním centrem. Kupci z Číny, Japonska a mnoha evropských zemí se svými koráby připlouvali proti proudu řeky Saigon k ostrůvku Pho, kde byl ústřední trh (Pho = obchodní ulice, později město). V roce 1874 se k Saigonu připojil Cho Lon (tzv. Velké tržiště), a tak vzniklo největší město v Indočíně. Město je rozčleněno do několika distriktů (čtvrtí). Nejdůležitější je oblast 1 (zvaná Saigon), zahrnuje původní město a dnes se stala v podstatě středem celého Ho Či Minhova Města. Je to klasické rušné centrum velkoměsta. V západní části – okolo ulice Pham Ngu Lao jsou levné hotely, podobný typ ubytování a zejména mnoho levných restaurací najdete v Čínské čtvrti (Cholon). V samotném srdci města, zejména na ulici Dong Khoi v blízkosti řeky Saigon, stojí hotely pro náročnější klientelu. Ve městě i v jeho okolí je relativně dost historických památek, které stojí za zhlédnutí.

Palác vietnamského znovusjednocení

Roku 1868 byl postaven palác Norodom pro francouzského guvernéra Indočíny. Po odchodu francouzských kolonizátorů ze země se palác stal sídlem prezidenta Ngo Dinh Diema. Palác byl v roce 1962 zničen bombami, které svrhli sami prezidentovi letci s cílem vládce usmrtit. Prezident však vyvázl a rozhodl se na stejném místě postavit nový palác, jeho dokončení se však nedočkal, protože byl v roce 1963 zavražděn. Nicméně nově postavená budova nazvaná Palác nezávislosti se stala sídlem prezidenta Jižního Vietnamu Nguyen Van Thieua, který zde setrval až do roku 1975, kdy palác obsadila vojska Severního Vietnamu. Čtyřpatrová budova má prostorné a zdobné haly, kabinety a studovny, slavnostní místnosti, nachází se tu ale i střešní přistávací plocha pro vrtulník, casino nebo taneční sál. V suterénu je síť podzemních tunelů (jeden zajišťoval spojení s palácem Gia Long – dnes Revoluční muzeum).

Tržnice Ben Thanh

Tržnice Ben Thanh (Vietnamsky Cho Ben Thanh), byla vybudována Francouzi na počátku 17. století a patří k nejstarším budovám a dominantě Ho Chi Minova města. Objekt byl v roce 1870 poničen požárem, ale poté přestavěn a v roce 1985 rekonstruován. Na tomto velkém tržišti, které je oblíbené především u turistů, se dá velice levně nakoupit zboží všeho druhu. Suvenýry, ovoce, zeleninu, koření, oblečení, domácí potřeby, to vše tam seženete. Večer můžete pozorovat přípravu pouličního jídla a ochutnat například nudle, čerstvé ryby, mořské plody, sladkosti atd. Market je možné navštívit už od šesti hodin ráno a jeho atmosféru si můžete vychutnávat až do půlnoci.

Pagoda Giac Lam

Pagoda byla dokončena roku 1744, mísí se tu prvky buddhismu s tradicemi taoismu a konfucianismu. Dodnes tady žije několik mnichů, kteří areál udržují v podobě, jež pochází z dob velké rekonstrukce v roce 1900. Zdobené hrobky u vchodu patří uctívaným mnichům. Kromě toho tu můžete spatřit bílou sochu boha milosrdenství Quan Thew Am Bo Tat, zajímavý oltář se sochami Buddhy nebo vyobrazení bódhisatvů a soudců deseti částí pekla umístěných podél postranních stěn oltáře. Čtyřikrát denně se zde konají tradiční motlitby.

Pagoda Giac Vien

Pagoda podobná svatostánku Giac Lam se nachází v blízkosti lotosového jezírka Dam Sen. Byla postavena v 19. století dynastií Nguyen. Architektura má typické rysy jihovietnamského slohu. V areálu se nachází 153 dřevěných soch, vzácné jsou především vyřezávané dřevěné tácy zdobené zlatem. Pagoda Giac Vien byla kvůli řezbářským výtvorům vysoké umělecké i historické hodnoty uznána státem jako kulturní památka, i to je jeden z důvodů proč ji turisté navštěvují v tak hojném počtu.

Pagoda Vinh Nghiem

Pagoda byla postavena v letech 1964 – 1971 za podpory Japonsko–vietnamské asociace přátelství. Stavěla se podle návrhu architekta Nguyen Ba Langa a jsou pro ni typické prvky japonské architektury, což ve Vietnamu není úplně běžné. Pagoda má sedmiposchoďovou klasickou věž, vlevo stojí další věž zvaná Kwan-Yin. Ještě jedna věž byla přistavěna za pagodou v roce 1982.

Katedrála Notre Dame

Katedrála Notra Dame byla vybudována v letech 1877 až 1883 a umístěna v samotném srdci městské části. Jedná se o napodobeninu slavnější katedrály v Paříži. Před katedrálou stojí socha Panny Marie. Atypickým znakem katedrály je absence původních oken.

Muzeum pozůstatků války

Muzeum sídlí v budově, která původně sloužila jako Informační středisko USA. Kromě mnoha válečných fotografií, zbraní a vojenských vozidel si tu můžete prohlédnout i gilotinu, jíž Francouzi popravovali partyzány z Viet Minhu. Nicméně expozice se soustřeďuje především na válečné zločiny Američanů a Číňanů (v tomto duchu bylo muzeum v minulosti dokonce pojmenováno) ve Vietnamu. Přestože popisky některých ukázek jsou značně zpolitizované a namířené především proti Západu, je muzeum častým cílem turistů – i těch „západních“.

Historické muzeum

Stavba byla postavena roku 1929 francouzským Societe des Etudes Indochinioses. Ve zdejších sbírkách najdete unikátní expozici prehistorické a bronzové doby nebo z období dynastií Tran a Le. Nacházejí se tady rovněž unikátní hudební nástroje a předměty, které sem převezli Francouzi z kambodžského Angkoru. Budova je však zajímavá nejen svými sbírkami, ale i svou ojedinělou architekturou koloniální éry kombinující francouzské a čínské prvky.

Cholon

Typická čínská čtvrť (China Town) s mnoha restauracemi a tržnicemi, z nichž největší a nejznámější je tržnice Binh Tay. Kromě toho tu můžete navštívit rušnou pagodu Quang Am, která byla postavena v roce 1816 a je zasvěcena Bohyni milosrdenství. Kromě interiéru Vás jistě zaujme i střecha stavby, která je zdobena keramickými výjevy z čínských bájí a pověstí. V oblasti se vyskytuje celá řada dalších chrámů a pagod (Thien Hau, Phung Son, Ong Bon, Tam Son Hoi Quan a další), místní raritou je ale mešita z roku 1932, která dnes slouží zdejší muslimské komunitě zastoupené hlavně Indonésany a Malajci.

     
 
   
Facebook Google Vimeo Linked In Youtube Twitter
Copyright © 2013 Trinh Michal - Všechna práva vyhrazena | Mapa stránek
Vytvořilo webové studio Pixel Design | Redakční systém Web-SOUL
Tvorba webových stránek