Rychlé dotazy:

Telefon: +84912250840
Email: info@cestovani-vietnamem.cz

     

Zajistíme vám také
Víza do vietnamu

zobrazit více
 

Delta Mekongu

(Sông Mê Kông)

Mekong – řeka, díky které má většina obyvatel postaráno o obživu, je jednou z největších řek na světě. Delta Mekongu byla a je formována usazeninami řeky Mekong a je tak obrovská, že má za den dva přílivy a dva odlivy. Na jejím toku najdete mnoho zajímavých míst jako Plovoucí trhy Can Tho Chau Doc nebo blízký ostrov Phu Quoc.Ročně usazeniny Mekongu deltu zvětšují až o 79 metrů. Je významným zemědělským regionem, který zásobuje rýží celý Vietnam. Značná část rýže z delty jde také na export. Až ¾ exportní rýže z Vietnamu pochází právě z této oblasti. Protože cestování po deltě může být pro turisty zdlouhavé a nepřehledné, je lépe v tomto případě zvolit některý organizovaný zájezd, který si můžete objednat v Ho Či Minově Městě. V konečném součtu pak zjistíte, že vám organizovaný zájezd ušetřil nejen čas, ale i peníze. Zájezdy kombinují dopravu autobusem, lodí, na kole i pěšky. V ceně je jídlo (většinou bez pití, které si buď vezměte s sebou nebo si jej můžete zakoupit u místních trhovců či v restauracích). Úprava lodí má v deltě Mekongu (ale i na celém území Vietnamu) jednu zvláštnost. Na přídi jsou namalované velké oči. Vietnamci dříve věřili, že je ochrání před krokodýly, kteří se pohledem na zvláštní „potvoru“ s velkýma očima zaleknou a nechají ji proplout bez povšimnutí. Dnes, když krokodýli v řekách již nežijí, jim oči slouží k tomu, aby loď tzv. viděla na cestu a vždy je bezpečně dopravila zpátky domů. Mekong pramení vysoko v horách Tibetu a ústí do Jihočínského moře. Protéká Čínou, Myanmarem (Barmou), Laosem (takřka kopíruje hranice Laosu s Thajskem), Kambodžou a Vietnamem. Ve Vietnamu se řece přezdívá “Řeka devíti draků“. Název vychází ze skutečnosti, že se na území Vietnamu rozlévá do velkého množství ramen. Nejvíce vody řekou proteče v září. Obyvatelé, kteří mají postavené domy na jejích březích, trpí sezónními záplavami, při nichž často přichází o život. Většinou se totiž odmítají z místa vystěhovat. Proti zvyšující se hladině řeky se snaží bojovat tím, že si staví domy na bambusových kůlech. Povodně mají také katastrofický dopad na úrodu rýže a kávy.

Plovoucí trhy Can Tho (Chợ Cần Thơ)

Plovoucí trhy můžete navštívit poblíž největšího města celého regionu - Can Tho. Lodě a loďky se tady mezi sebou proplétají na široké řece od časného rána a nakoupit můžete čerstvé ovoce, zeleninu a květiny. A to za opravdu směšné ceny. Navíc záhy zjistíte, že třeba ananas zakoupený doma v supermarketu ani v tom nejmenším nemůže soupeřit s ananasem z plovoucího trhu (nebo z kteréhokoliv jiného trhu či stánku ve Vietnamu), a že jste vlastně do dnešního dne nevěděli, jak takový ananas doopravdy chutná. Trhy se pokuste navštívit v období od 6:00 do 9:00, kdy je zde daleko méně turistů než v pozdějších hodinách.

Chau Doc (Châu Đốc)

Chau Doc je zajímavé hlavně tím, že zde díky své poloze (město se nachází nedaleko hranic s Kambodžou) žije velké množství khmérských, čamských a čínských obyvatel. Všichni si ve městě postavili své chrámy, které se vyplatí navštívit a navzájem porovnat. Přijet sem můžete autobusem či autem, ale daleko nejlepší je připlout lodí po řece Mekong (doporučuji).

Ostrov Phu Quoc (Đảo Phú Quốc)

Ostrov Phu Quoc leží necelých 160 km od přístavního městečka Rach Gia v deltě Mekongu a 15 km od pobřeží Kambodži. Kambodža si ostrov nárokuje, a tak si Vietnamci na severním cípu ostrova postavili rozsáhlé vojenské základny. Ke vší smůle jsou součástí základen jedny z nejhezčích pláží na ostrově a turisté na ně mají přirozeně vstup zakázán. I tak se ale na těch ostatních budete koupat v průzračné modrozelené vodě. Ostrov je vhodný i pro potápěče. Místní obyvatelé se živí převážně rybolovem. Velkou většinu jídelního lístku v restauracích tedy tvoří čerstvé úlovky, upravené na všechny možné způsoby.Na ostrově se také nachází továrna na vyhlášenou rybí omáčku „nuoc mam“. Do továrny se můžete jít bez problémů podívat, vstupné se neplatí žádné. Aby se váš zážitek z prohlídky umocnil, vezměte s sebou průvodce, zaměstnanci továrny mluví jen vietnamsky.Na ostrov létá z Ho Či Minova Města ve vybrané dny v týdnu společnost Vietnam Airlines. Druhou možností je využití lodní dopravy z přístavu Rach Gia. Lodě plují na ostrov v průměru 8-9 hodin. Vyplouvá se ráno, lístky si zajistěte raději den předem.

Zdroj: Wikipedia

     
 
   
Facebook Google Vimeo Linked In Youtube Twitter
Copyright © 2013 Trinh Michal - Všechna práva vyhrazena | Mapa stránek
Vytvořilo webové studio Pixel Design | Redakční systém Web-SOUL
Tvorba webových stránek